صفحه اصلی > اخبار > استان ها > مرکزی 


  چاپ        ارسال به دوست

ماینده ولی‌فقیه و رئیس ستاد همکاری حوزه‌های علمیه و آموزش‌وپرورش در استان مرکزی گفت:

حضور روحانیون در مدارس نباید به برگزاری نماز جماعت منحصر شود

ه گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش استان مرکزی، آیت‌الله قربانعلی دری نجف‌آبادی در گردهمایی و دوره‌ آموزشی دو روزه‌ی ائمه جماعت روحانی مدارس استان مرکزی در کانون امام خمینی(ره) در اراک، بهره‌مندی 657 مدرسه از حضور روحانیون در استان را قابل تقدیر دانست.

وی افزود: می‌طلبد با توجه به کمبود طلبه در مدارس استان مرکزی طلاب شهر مشهد و قم و دیگر استان‌ها در این استان حضور یابند.

دری نجف آبادی با بیان اینکه 33 امام جمعه در استان مرکزی مشغول به فعالیت هستند، گفت: در حال حاضر در سه شهرستان اراک، خمین و ساوه 43 کلاس درس در مدارس امام مهدی(عج) وجود دارد و انتظار می‌رود که نیازهای طرح ارزشمند مدارس امین با کمک ستاد همکاری بین حوزه علمیه و آموزش و پرورش و نیز نمایندگان مجلس مرتفع شود.  

وی تصریح کرد: در آموزش و پرورش خلاء بزرگی وجود دارد. در هر صورت کار به جایی رسید که سند تحول در شورای عالی انقلاب تصویب و به تایید مقام معظم رهبری رسید تا یک برنامه برای ایجاد تحول در این زمینه باشد.

امام جمعه اراک با بیان اینکه تحول در آموزش و پرورش بستگی به کمیت ندارد، گفت: تعداد دانش‌آموزان کشور طی چند سال اخیر از 19 میلیون نفر به حدود 12 میلیون نفر کاهش یافته است و به دو سوم رسیده است.

وی ادامه داد: مشکل در آموزش و پرورش مربوط به کیفیت کار است که بخشی مربوط به نظام آموزشی است و بخش دیگر مربوط به مباحث اعتقادی، اخلاقی و آرمان‌هاست که بسیار مهم هستند. انقلاب اسلامی با این هدف اتفاق افتاد تا آرمان‌های انقلاب در کشور نهادینه شود که پرچم‌دار تحقق این آرمان‌ها، جوانان و نوجوانان به عنوان آینده‌سازان جمهوری اسلامی ایران هستند.

نماینده ولی‌فقیه در استان مرکزی گفت: شاخص های اصلی در اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش آموزان که آرمان‌های انقلاب مورد توجه قرار می‌گیرند، تحولات معنوی، اخلاقی، انقلابی، آرمانگرایی و آرمانخواهی است.

وی افزود: امید است مدارس سراسر کشور با طرح‌های امین در راستای زنده نگه داشتن راه امام و شهدا و در جهت تحول آموزش و پرورش قویتر عمل کنند و روحانیت به صورت شبکه قدرتمند در این نظام حضور فعال و تاثیرگذار داشته باشد.

وی تاکید کرد: حضور روحانیون در مدارس نباید تنها در قالب برگزاری نماز جماعت باشد بلکه روحانیت باید به عنوان یک الگو و اسوه از نظر اخلاقی، ادبی، معاشرتی، انسانی و ... در مدارس حضور داشته باشد.

وی بیان کرد: روحانیت در مدارس باید از هر لحاظ تابلوی کامل و دقیق اخلاقی، انسانی و معرفتی باشد. خصوصیات اخلاقی منفی نباید در مدارس تراوش کند و مدارس محل عقده گشایی نباشد، بلکه روحانیون باید دانش آموزان را ترغیب و تشویق به دین و معنویت کنند.

وی با تاکید بر انیکه اولین مسئله برای روحانیون مدارس الگو بودنشان است، ادامه داد: روحانیون در مدارس باید در سه عرصه جهاد اکبر، اوسط و اصغر حضوری فعال داشته باشند و در عرصه‌های اجتماعی، کرداری و رفتاری موثر باشند و تنها به حضور فیزیکی و کلاسهای مشورتی بسنده نکنند.

نماینده ولی فقیه در استان مرکزی بیان کرد: روحانیت باید با جدیت، قاطعیت و صلابت ایستادگی کرده و با نوسانات کنار بیاید.

وی افزود: در استان مرکزی یک سوم مدارس برابر با 700 مدرسه تحت پوشش طرح امین هستند که تعداد بسیاری را شامل می‌شود و آموزش و پرورش قادر به حذف این طرح نیست.  آموزش و پرورش باید در اختیار فقاهت اسلامی و شهدا و انقلاب باشد.

وی در ادامه گفت: ارتباط با دانش آموزان بسیار مهم است و در کنار آن برگزاری کلاس‌های فوق برنامه، آموزشی و نیز ارتباط با معلمان، خادمان مدرسه و حتی اولیای دانش آموزان جهت ایجاد همسویی‌های اعتقادی مذهبی و اخلاقی باید قوی باشد.  


١٤:٣٥ - شنبه ٧ اسفند ١٣٩٥    /    شماره : ٣٨٩٢٧٦    /    تعداد نمایش : ٣٧٧


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
:: ستاد همکاری های حوزه های علمیه و آموزش و پرورش ::