صفحه اصلی > مقالات > انتخابات و انتظارات 

انتخابات و انتظارات


این روزها در حالی حرارت گرم شدن تنور سی و یکمین انتخابات جمهوری اسلامی ایران در هر کوی و برزن احساس می شود که مؤلفه­ های داخلی و خارجی چندی بر آن سایه افکنده است. مروری کوتاه بر برخی از مهم­ ترین مؤلفه­ ها می تواند در شناخت بهتر شرایط موجود و درک عمیق ­تر فرصت ها و چالش های پیش روی مؤثر باشد:

1- امام خمینی (ره) فرمودند: «مجلس در رأس امور است.» نهاد قانون­گذاری و نظارتی جمهوری اسلامی ایران به راستی برآمده از آرای مردم و مظهر اراده ملت است. پیشینة فعالیت مجلس حاکی از این است که نگرش سیاسی غالب در میان نمایندگان، در عملکرد آن مؤثر بوده است. به همین دلیل، یکی از آرزوهای هر دولت، وجود مجلسی همسو و همراه با سیاست های آن است تا با سرعت و سهولت بیش تر بتواند اهداف و وعده های تبلیغاتی خود را عملی کند.

2- توافق هسته­ای. هر کدام از طرفین مذاکرات هسته­ای از زاویه نگاه خود برجام را تفسیر و تصویر کرده و آن را پیروزی اهداف و سیاست های خودشان می دانند اما وجه مشترک همة طرف ها این است که برجام یک موفقیت نسبی به شمار می رود. یعنی هرکدام از بازیگران مذاکرات هسته ای بذری را کاشتند تا در زمان مناسب محصول آن را درو کنند. تردد پرشمار مسئولان سیاسی و اقتصادی اروپایی را باید در این راستا دانست. البته این تنها بخشی از انتظارات غربی ها از برجام است. ولی نباید غافل شد که انتظار اصلی غربی ها و بویژه دولت آمریکا، محصولی فراتر از منافع اقتصادی است. آن­ چه این روزها از اظهارات برخی مسئولین امریکایی به رسانه­ ها راه پیدا می­کند، حاکی از امید آن ها به تأثیر برجام بر تغییر نگرش و مطالبات مردم به نفع فرهنگ غربی  و در نهایت، تغییر نظام اسلامی است. غربی ها قرائت و تفسیر خاص خود را از اصل انتخابات اسفندماه و ترکیب نمایندگان راه یافته به مجلس خواهند داشت.  

3- تحولات سیاسی و نظامی منطقه که برای ایران اسلامی نیز پیام ­ها و پیامدهایی را به همراه داشته و دارد. این تحولات سبب شده تا چگونگی ترکیب مجلس آینده برای بازیگران اصلی، یاران ذخیره و حتی تماشاچیان حوادت منطقه و جریان­های سیاسی داخلی، مهم و سرنوشت ­ساز باشد. برخی از این تحولات عبارتند از:

-  اکنون مواضع دولت­ها در خصوص بحران ساختة غرب در منطقه بویژه عراق و سوریه شفاف تر شده است. - دولت روسیه دامنه اقدامات نظامی خود را در سوریه برای مقابله با گروه­های تروریستی گسترش داده است. - ترکیه با ساقط کردن جنگنده روسیه، پیام ناتو را به روسیه رساند که بازیگران دیگری نیز در زمین سوریه بازی می کنند.

- دولت عربستان سعودی که تا چندی قبل تلاش می کرد خود را از اتهام پدر خواندگی تروریسم سلفی و تکفیری تبرئه کند، با حمله به یمن، همة ملاحظات را کنار گذاشته و تمام قد وارد مقابلة نظامی آشکار با جریان مقاومت شد. در ادامه نیز با اعلام تشکیل ائتلاف عربی ضد تروریسم، به دنبال تقویت جایگاه و نقش خود در معادلات منطقه ای است.

- برخی از کشورهای اروپایی به صورت رسمی وارد مداخله غیرقانونی در امور سوریه به بهانة مبارزه با تروریسم شدند.

- ارتش و نیروهای مردمی در سوریه و عراق، با پیروزی هایی که در میدان های نبرد به دست آوردند، بخشی از قدرت واقعی جبهة مقاومت را که ناشی از ایمان به خدا و برخورداری از پشتوانة مردمی است به رخ مدعیان مبارزه با تروریسم کشیدند.

- ایران و شیعه هراسی به عنوان سیاست راهبردی صهیونیسم و استکبار، از بوق های تبلیغی بسیاری از سیاستمداران و رسانه های گروهی کشورهای اسلامی و عربی شنیده می شود.

- گرایش مردم در کشورهای مختلف و بویژه کشورهای عربی و آفریقایی به مذهب شیعه در حال گسترش است.

- قیمت نفت در آستانه رفع تحریم های جمهوری اسلامی، به پایین ترین سطح در بیش از یک دهة گذشته رسیده است. در واقع عربستان علاوه بر ورود به عرصه مقابله نظامی با فرهنگ و اندیشه انقلاب اسلامی، جنگ اقتصادی تمام عیاری را با جمهوری اسلامی آغاز نموده است.  

با این مقدمات به دو نکته بسیار مهم باید توجه داشته باشیم.

اول: همة این تحولات اگر چه به ظاهر مسقل از یک دیگرند اما هرکدام از آن ها قطعه ای از جورچین (پازل) طراحی شده از سوی دشمنان برای رسیدن به این اهداف است: 1- مقابله مؤثر با جریان بیداری اسلامی در کشورهای منطقه. 2- تضعیف جمهوری اسلامی ایران اسلامی به عنوان محور اصلی، قوی و قدرتمند مقاومت. 3- مقابله با گسترش مذهب شیعه که از خواسته های اصلی جریان انحرافی وهابیت بوده و هست. 4- جلوگیری از ایجاد یا تقویت بستر همکاری میان کشورهای منطقه بویژه ملت های اسلامی که تهدیدی برای سلطة استعمارگرانة غرب و صهیونیسم به شمار می رود. 5- فروش سلاح و مهمات به قصد تقویت بنیان مالی و اقتصادی شرکت ها و کارخانجات سازنده و رونق اقتصاد ملی کشورهای خود.  

دوم: ارتباط این حوادث با انتخابات مجلس شورای اسلامی. نباید تصور کرد که انتخابات مجلس یک واقعة داخلی است و ارتباط مستقیم و غیرمستقیم آن را با متغیرهای خارجی نادیده بگیریم. برای نمونه به بخشی از این ارتباط توجه نمایید:

- جریان مقاومت در منطقه و جهان چشم به راه مجلس دارد تا از ادامه همراهی و حمایت های قوی و کارآمد جمهوری اسلامی در آینده مطمئن شود.

- کشورهای دوست و همسو مانند سوریه، عراق، ونزوئلا، اکوادور، یمن و ... برای ادامه حمایت، کمک و همکاری مؤثر جمهوری اسلامی در مقابله با مشکلات اقتصادی، امنیتی و فرهنگی تحمیل شده از سوی زیاده خواهان منطقه ای و بین المللی و بویژه مبارزه با تروریسم، انتخابات اسفند را دنبال می کنند.

- امریکا و کشورهای غربی که در جریان برجام به بخشی از اهداف خود دست یافتند، اکنون امید دارند که با پیروزی افراد و جریان های متمایل به غرب در انتخابات هفتم اسفند مجلس شورای اسلامی، به بخش دیگری از مطالبات نامشروع خود و از جمله تغییر مواضع انقلابی جمهوری اسلامی بویژه در مقابله و دشمنی با رژیم صهیونیستی دست یابند. این رویکرد در صدد ایجاد ظرفیت جدید یا فعال کردن ظرفیت های موجود در درون جامعة اسلامی برای تغییر مواضع اصولی انقلاب و استحالة جمهوری از درون است.

- کشورهایی مانند ترکیه، عربستان، مصر و ... بر این باورند که با افزایش هزینه های جمهوری اسلامی در حمایت از جریان مقاومت، کسانی در کشور طرفدار شعار «نه غزه، نه لبنان» هستند که اگر به ارکان سیاست گذاری و تصمیم سازی کلان کشور وارد شوند، شاید بتوانند مواضع ایران اسلامی را تغییر دهند.

- جریان های معاند و مخالف خارج نشین نیز گوش ها و دندان های خود را تیز کرده اند تا بلکه خبرهایی امیدوارکننده بشنوند و در مقیاسی گسترده تر از قبل، به اصول و ارزش های اسلامی - انقلابی حمله ور گردند.

اما با همة این اوضاع و احوال، واقعیت این است که اولاً: براساس قوانین موجود، راه یافتگان به مرحلة رقابت انتخاباتی، واجد شریط تشخیص داده شده اند و این بدان معنا است که این ها از فرزندان انقلاب به شمار می روند حتی با اختلاف سلایق و دیدگاه ها. همة ایشان معتقد و ملتزم به قانون اساسی و نظام ولایی جمهوری اسلامی هستند. ثانیاً: دو ویژگی: حضور همیشگی مردم در صحنه و برخوردای نظام اسلامی از پشتوانه رهبری آگاه و شجاع، سبب می شود تا اگر خدای ناکرده فرد فاقد صلاحیتی نیز به مجلس راه پیدا کند، در آن مکان مقدس فضای مناسبی برای اقدامات دشمن پسند نیابد.

در عین حال، ترکیب مجلس بعدی بر همة عرصه های اجتماعی و از جمله معیشت تأثیرگذار است و لذا عموم مردم شریف ایران و جریان های سیاسی،  فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی داخلی نیز نسبت به ترکیب مجلس دهم حساس­اند. البته هستند معدود افراد یا جریان هایی که انتظار دارند مجلسی متفاوت شکل گیرد. مجلسی که نگاه و تفسیری دگر از انقلاب و انقلابی گری داشته باشد. اما در مقابل، عموم مردم بویژه قشر تحصیلکرده و فرهیخته جامعه، با درک عمیق از انقلاب و جمهوری اسلامی که ثمرة خون پاک هزاران شهید و مجاهدت صدها هزار مرد و زن مومن و انقلابی این مرز و بوم است، و با تحلیل واقع بینانه حوادث داخلی و خارجی، انتظار دارند انسان هایی خردورز، مومن، انقلابی، ولایی، متعهد، متخصص، عالم و آگاه، پرتلاش، اعتدال گرا، و در یک کلمه، بسیجی به معنای واقعی (رهبر معظم انقلاب فرمودند: بسیجی یعنی حضرت علی علیه السلام که همة وجودش وقف اسلام بود) به مجلس شورای اسلامی راه پیدا کنند تا با درایت و هوشمندی و درک صحیح و عمیق از شرایط موجود داخلی و خارجی و تشخیص نیازهای واقعی و با التزام عملی به اصول و آرمان های نظام اسلامی و زیر لوای رهبر معظم انقلاب، همة وجود خود را وقف خدمت به اسلام و مردم و تلاش برای رونق و توسعة مادی و معنوی اقشار گوناگون جامعه نمایند.

این مهم با رأی آحاد واجدین شرایط محقق خواهد شد. بنابراین انتظار می رود مردم عزیز که سطح بسیار بالای شعور دینی و اجتماعی خود را بارها و بارها در انتخابات مختلف و راهپیمایی ها نشان داده اند، در هفتم اسفند سال 1394 نیز با حضور گسترده خود و انتخاب افراد اصلح، یک بار دیگر معادلات مادی دشمنان را بر هم ریخته و وفاداری و دلدادگی جاودانه خود را به اسلام، قرآن، اهل بیت علیهم السلام، آرمان های امام راحل و شهدای گرانقدر، و پیروی از ولایت فقیه و دفاع از مظلوم، به رخ جهانیان بکشند. ان شاءالله.                                    

مجتبی ملکی اصفهانی 

:: ستاد همکاری های حوزه های علمیه و آموزش و پرورش ::